חלבון עוברי

חלבון עוברי
חלבון עוברי

רמת חלבון עוברי (AFP) בהריון חשובה מכיוון שהיא יכולה לעזור לציין אם לתינוק יש פגם בצינור העצבי. רמת AFP גבוהה עשויה להוות אינדיקציה לבעיה, ורמת חלבון עוברי נמוכה עשויה להיות אינדיקציה להריון בריא.

בדיקת חלבון עוברי היא בדיקה המודדת את כמות האלפא-פטופרוטאין בדם. אלפא-פטופרוטאין הוא חלבון המיוצר על ידי הכבד של העובר. הוא קיים בדרך כלל בכמויות קטנות בדם האם, אך הוא מתגבר במהלך ההריון.

רמת החלבון עוברי יכולה להיות מושפעת ממספר גורמים, כולל גיל האם, שלב ההיריון ולידות מרובות.

מה זה חלבון עוברי?

חלבון עוברי, או אלפא-פטופרוטאין, הוא חלבון המיוצר על ידי הכבד של עובר מתפתח. רמות חלבון עוברי בדם האם יכולות להוות אינדיקטור למומים מולדים מסוימים, כגון מומים בצינור העצבי. רמה גבוהה של חלבון עוברי עשויה להצביע גם על תאומים או שלישיות.

מהי רמת חלבון עוברי נורמלית בהריון?

רמות החלבון העוברי של אם בהריון מתחילות לעלות משבוע 14 בערך להריון ועד לשבוע 32 בערך. בין שבוע 15 ל-20 שבועות, הרמות נעות בדרך כלל בין 10 ננוגרם/מ"ל ל-150 נ"ג/מ"ל.

מה קורה אם החלבון העוברי גבוה בהריון?

אם רמות החלבון העוברי גבוהות, זה עשוי להיות סימן לבעיה עם התינוק. רמות גבוהות עשויות לנבוע מתאומים או שלישיות, מומים מולדים מסוימים, או חישוב שגוי של תאריך הלידה של התינוק.

רמות נמוכות של חלבון עוברי עשויות לנבוע מהפלה או הריון חוץ רחמי.

מדוע חשוב לנטר רמות חלבון עוברי במהלך ההריון?

רמות חלבון עוברי בדם האם יכולות להיות אינדיקטורים למומים מולדים מסוימים, כגון מומים בצינור העצבי. רמות חלבון עוברי משמשות גם לחישוב הסיכון לתסמונת דאון. רמות ה-חלבון עוברי של אישה בהריון נבדקות בדרך כלל בביקורה הראשון לפני הלידה, ולאחר מכן שוב בשבועות 16-18 להריון.

יש כמה סיבות מדוע ניטור רמות חלבון עוברי חשוב במהלך ההריון:

1) רמות חלבון עוברי יכולות להיות סמן למומים מולדים מסוימים.
2) רמות חלבון עוברי יכולות לעזור בחישוב הסיכון לתסמונת דאון.
3) רמות חלבון עוברי עשויות לשמש גם כדי לסייע בקביעת גיל ההריון של העובר.
4) רמות חלבון עוברי עשויות לשמש גם למעקב אחר בריאות העובר במהלך ההריון.

מה יכולות להיות רמות גבוהות או נמוכות של חלבון עוברי במהלך ההריון?

אם את בהריון, ייתכן שעברת בדיקת דם כדי למדוד את רמת האלפא-פטופרוטאין (חלבון עוברי) שלך. חלבון עוברי הוא חלבון המיוצר על ידי הכבד של תינוקך המתפתח.

רמת החלבון העוברי נורמלית במהלך ההריון נופלת בטווח מסוים. אבל רמת חלבון עוברי גבוהה או נמוכה יכולה לפעמים להעיד על בעיה בהתפתחות התינוק.

לדוגמה, רמת חלבון עוברי גבוהה יכולה להיות שלתינוק יש פגם בצינור העצבי, כגון עמוד השדרה ביפידה. רמת חלבון עוברי נמוכה עלולה לומר שלתינוק יש תסמונת דאון.

רמות חלבון עוברי יכולות לפעמים להיות מושפעות מתאומים או מלידות מרובות אחרות, לידה מוקדמת או זיהומים מסוימים במהלך ההריון. לכן חשוב לדבר עם הרופא שלך על המשמעות של תוצאות הבדיקה שלך עבורך ועבור תינוקך.

כיצד מתבצעת בדיקת רמת חלבון עוברי במהלך ההריון?

בדיקת רמת חלבון עוברי היא בדיקת דם הנעשית במהלך ההריון כדי למדוד את כמות האלפא-פטופרוטאין בדם. חלבון עוברי הוא חלבון המיוצר על ידי התינוק המתפתח (עובר) ונמצא בדרך כלל ברמות נמוכות בדם האם. עם זאת, רמות גבוהות מהרגיל של חלבון עוברי עשויות להיות סימן למומים מולדים מסוימים, כולל:

– מומים בצינור עצביים
– פגמים בדופן הבטן
– תסמונת דאון

אם רמת החלבון עוברי שלך גבוהה, ייתכן שתופני לבדיקות נוספות, כגון בדיקת מי שפיר או אולטרסאונד.

סיכום

הריון הוא זמן של שינוי גדול בגוף האישה, ואחד הדברים שמשתנים הוא רמת ה-חלבון עוברי בדמה. למרות שזה נורמלי שרמה זו משתנה במהלך ההריון, ירידה פתאומית יכולה להיות סיבה לדאגה. אם אתה בהריון ורמות ה-חלבון עוברי שלך ירדו פתאום, הקפד לדבר עם הרופא שלך מיד.

כתוב את הכותרת כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עקבו אחרינו
קבלו הודעה כשעולה פוסט חדש באתר