דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה
דיכאון אחרי לידה

אחת משמונה נשים תסבול מדיכאון אחרי לידה. כיצד תדעי אם הדכדוך המאפיין תקופה של אחרי הריון הוא רק דכדוך או שהוא כבר דיכאון, כיצד ניתן לטפל בדיכאון של אחרי לידה, ומדוע כל כך חשוב לאתר את הבעיה ולטפל בה.

דיכאון אחרי לידה

דיכאון אחרי לידה יתרחש בדרך כלל בחודש הראשון שלאחר הלידה. יש להבדיל בין דיכאון לבין תחושת עצבות או דכדוך אשר מתפתחת באופן נפוץ לאחר לידה, וחולפת אחרי מספר ימים.

אין יודעים ממש מהי הסיבה המובילה חלק מן הנשים להיות בדכאון אחרי לידה, ולחלקן לא. בין הגורמים אותם משייכים להופעה של דיכאון ניתן למנות נטיה לדיכאונות עוד לפני תקופת ההריון, מקרים של דיכאון במשפחה, לידה טראומטית וקשיים בין בני הזוג.

דיכאון אחרי לידה, כמו דיכאון רגיל, מופיע במגוון תסמינים הניתנים לצפייה על ידי הסובבים את האם. לעיתים יופיעו חלק מהסימנים ולא אחרים, אך ישנם סימנים אשר צריכים להדליק נורה אדומה ולחייב התייחסות וטיפול.

מצב רוח ירוד

קודם כל מצב רוח ירוד לאורך תקופה של מספר שבועות לאחר הלידה שלא עובר, הסתגרות והמנעו ממפגש עם חברים או בני משפחה, ירידה בעניין בדברים שגרמו הנאה בעבר, תיאבון ירוד, חולשה ועייפות קיצונית, ירידה במשקל ונדודי שינה, התפרצויות זעם ורגזנות. כמו כן, אישה לאחר לידה שסובלת מדיכאון תתקשה לטפל בתינוקה.

במידה ומתעורר חשד בנושא הדיכאון על ידי האם או על ידי הסביבה, יש לגשת להיוועץ בפסיכיאטר, אשר ידאג להפנות לטיפול פסיכולוגי, או לתת לה תרופות אני דכאוניות שיעזרו לה לעבור את התקופה. יש לזכור כי זוהי סיטואציה הדורשת תמיכה מירבית מבן הזוג וממשפחת היולדת, על מנת לעזור לה להתגבר על הסבל, רגשות האשמה, והפגיעה בביטחון העצמי שנחווה בסיטואציות כאלה.

לסיכום, זכרי, דיכאון לאחר לידה הוא תופעה נפוצה מאוד, אם את חוששת כי את סובלת ממנה, פני לטיפול, את לא לבד. דיכאון אחרי לידה ניתן לטיפול ברוב המקרים, וככל שיטופל מוקדם יותר כך יוקל לאם ולמשפחתה.

 

מנסה לחזור לגזרה לאחר הלידה? היכנסי לקריאת עצות בנושא.

כתוב את הכותרת כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עקבו אחרינו
קבלו הודעה כשעולה פוסט חדש באתר