שקיפות עורפית

שקיפות עורפית
שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית היא למעשה בדיקת אולטרסאונד בה בודקים את כמות הנוזלים שנאגרה באיזור של העורף של העובר. הבדיקה נעשית בטרימסטר הראשון, בין שבועות 10-13 להריון,  ומומלצת בעיקר במקרים של הריון מרובה תינוקות, אם כי כיום כמעט כל אישה הרה מבצעת את הבדיקה.

מה זה אומר? במהלך התפתחותו של העובר מצטברים נוזלים מתחת לעורו באיזור הראש והעורף. זה קורה בכל העוברים ותקין לחלוטין. במידה וקיים עודף של נוזלים וחריגה מכמות הנוזלים הנורמלית, יש סיכוי גבוה יותר למומים כרומוזומליים, הפרעות גנטיות שונות ובעיות אנטומיות (בעיקר מומים בלב).

בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת סקר (בדיקה סטטיסטית) אשר משווה בין תוצאות הבדיקה לבין הנורמה, וכך ניתן להעריך את הסיכוי ללידת תינוק עם הפרעות כרומוזומליות. הסיכון נבדק על ידי מספר גורמים בהם גיל האם, וגיל ההירון ביחד עם תוצאות הבדיקת עצמה. מהנתונים הידועים היום הבדיקה מאתרת עד שבעים אחוזים מהעוברים עם תסמונת דאון.

הבדיקה היא בדיקת אולטרסאונד ונחשבת לפשוטה, היא אינה פולשנית ולא מסכנת את ההריון או את העובר. היא נעשית בשלב מוקדם של ההריון כך שבמידה ומתגלים ממצאים מדאיגים ניתן לבצע בדיקות נוספות והפסקת הריון.

סל הבריאות במסגרת בדיקות הריון

בדיקת שקיפות עורפית אינה נמצאת בסל הבריאות במסגרת בדיקות הריון, ומסובסדת חלקית על ידי הביטוחים המשלימים של קופות החולים. חשוב לזכור שממצאייה הם סטטיסטיים בלבד, ואינה יכולה לאשר או לבטל את האפשרות שאכן קיים פגם גנטי כלשהו, ולכן אם יצאו לכם תוצאות לא טובות יש לגשת ליעוץ גנטי, ובעקבותיו כנראה לבדיקת סיסי שיליה או מי שפיר.

כתוב את הכותרת כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עקבו אחרינו
קבלו הודעה כשעולה פוסט חדש באתר