בדיקת אולטרסאונד

בדיקת אולטרסאונד
Making ultrasound check-up

במהלך ההריון קיימות מספר בדיקות הריון שעלייך לעבור. בדיקת אולטרסאונד היא בדיקת הדמיה אשר משתמשת בגלי קול להדמית תינוק, גודלו, והמבנה שלו.

בדיקה מסוג זה משמשת ברפואה למגוון תחומים בהם גסטרו, קרדיולוגיה ואורטופדיה, ומיושמת גם לתחום ההריון ולידה לצורך בדיקת העובר ברחם. בדיקות אולטרסאונד נעשות במהלך ההריון אצל הרופא המטפל לפחות פעם אחת.

ניתן לעשות אולטרסאונד להריון ניתן לבצע באופן נרתיקי על ידי מכשיר המוכנס לנרתיק או על ידי מכשיר חיצוני אשר מונח על הבטן. אולטרסאונד נרתיקי מתבצע לרוב בשלבים מוקדמים של ההריון, לצורך גילוי הריון.במהל ך ההריון מבוצעות מספר בדיקות אולטרסאונד שגרתיות, ובהתאם למצב יתכן גם כי תופני לבדיקות אולטרסאונד נוספות.

מהם יתרונות בדיקת האולטרסאונד

  • הבדיקה מאשרת את תקינות ההריון
  • הבדיקה קובעת את מיקום ההריון
  • הבדיקה יכולה לגלות את כמות העוברים
  • הבדיקה מראה בדיוק את גיל ההריון
  • הערכה של משקלו של העובר
  • קיבעת מיקמה של השלייה
  • הבדיקה מזהה את מצב העובר על פי מידת התנועתיות שלו, נשימותיו ובדיקה של כמות מי השפיר

בדיקת אולטרסאונד על פי שלישי ההריון

בשליש הראשון להריון בדיקת אולטרסאונד מאפשרת גילוי הריון כבר שבוע לאחר איחור המחזור החודשי, וזמן קצר לאחר מכן ניתן לאתר את העובר בתוך שק ההריון, ולקבוע את גילו, ואת תקינות התפתחותו. אולטרסאונד בשלב זה יוכל להראות אם מדובר בהריון רב עוברים. כמו כן ניתן לאתר הריון לא תקין שהופסק ויסתיים בהפלה או הריון חוץ רחמי.

בשליש השני להריון בדיקת האולטרסאונד תאשר את גיל העובר ואת התפתחותו התקינה. הבדיקה גם יכולה לאתר בעיות או מומים שונים בעובר. בדיקת אולטרסאונד בשלב זה יכולה לאתר מומים במוח, בעמוד השדרה, בגפיים ובאיברים נוספים בעובר.

נהוג לבצע בדיקת סריקת מערכות בשבוע ה 12 עד שבוע 14 להריון לבדיקת מומים בעובר, ובמידת הצורך להפסקת הריון.

בשליש השלישי להריון בדיקת אולטרסאונד מאשרת את התפתחותו התקינה של התינוק, ויכולה לאתר מצוקה עוברית של התינוק. קצב הצמיחה והגדילה של העובר נבדקים, וכן קצב ליבו ותנועותיו.

בטיחות השימוש באולטרסאונד

בדיקת האולטרסאונד נחשבת לבטוחה עבור העובר והאם, ואף נחשבת להכרחית ומועילה מאוד במעקב אחר הריון תקין וגילוי של בעיות בהתפתחות ההירון. עד היום לא נראה כי יש קשר כלשהו בין שימוש באולטרסאונד לבין גרימת נזק כלשהו לעובר או לאם.

כתוב את הכותרת כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עקבו אחרינו
קבלו הודעה כשעולה פוסט חדש באתר