בעיות פוריות

בעיות פוריות
בעיות פוריות

בעולם המודרני גילאי ההריון של נשים עלו מאוד ביחס למאה הקודמת ואפילו ביחס לעשור הקודם. העובדה הזו בשילוב עם גורמי לחץ שונים והקצב המהיר של העולם בו אנו חיים, יותר ויותר זוגות נתקלים בקשיים להרות בגלל בעיות פוריות. כארבעים אחוז מבעיות הפוריות מיוחסות לאישה, ומספר אחוזים זהה מיוחס לגבר. למרות הנתונים המדאיגים, ליקויים רבים שבעבר נחשבו כגורמי עקרות ניתנים היום לטיפול, ומספר הזוגות שמוגדרים עקרים ירד בצור משמעותית.

בעיות פוריות בקרב גברים

הגורמים הפוגעים בפוריות אצל הגבר קשורים ברוב הפעמים לייצור הזרע. זרע טוב הוא זרע בצפיפות גבוהה, יכולת התקדמות ותנועה ובצורה והרכב נורמלי.

פגיעה בזרע הגבר או בעיות פוריות אצל גברים יכולה להגרם על ידי מספר גורמים בהם גורמים סביבתיים כמו עישון, חשיפה לחומרים מסוכנים או זיהום סביבתי, מחלות ודלקות שונות בהם מחלות מין או מחלות ילדות שלא טופלו בצורה טובה, בעיות בריאות שונות, חסימה מלאה או חלקית בצינורות הזרע ושפיכה שאינה יעילה מספיק.

בעיות פוריות בקרב נשים

הגורמים ל- בעיות פוריות אצל נשים הם מגוונים יותר ויכולים לנבוע ממספר גורמים בהם חוסר איזון הורמונלי, חצוצרות מצולקות או סתומות, אנדומטריאוזיס שיכול לגרום למעיין “הדבקויות” של רקמת רחם באיזור השחלות והחצוצרות, חשיפות סביבתיות ובעיות בריאות כלליות שעלולות להשפיע.

מתי לפנות לבירור

רוב הזוגות מצליחים תוך תקופה של עד שישה חודשים להרות. זוג אשר לא מצליח להכנס להריון במשך תקופה של שנה, בה הם מקיימים יחסי מין באופן סדיר, יכול לפנות לבירור ראשוני. במידה ויש סיבות אחרות שיכולות לפגוע בסיכויי כניסה להריון (כמו גיל מבוגר יחסית של האישה, או מצב רפואי שעלול להשפיע) ניתן לפנות לבירור מוקדם יותר, לאחר תקופה של כחצי שנה.

את הבירור הראשוני יש לעשות מול רופא המשפחה, והוא יכלול בדרך כלל תשאול לגבי אורח החיים ובדיקות דם ושתן . במידה וכל תוצאות הבדיקות אותן ביצע רופא המשפחה חוזרות תקינות, כדאי לפנות למומחה פוריות להמשך בדיקות וטיפול.

בחירת רופא פריון מומחה היא בחירה חשובה, זה רופא שיתכן ולווה אותכם לאורך תקופה ארוכה. נסו לקבל המלצות, או מידע על הרופא אותו את בוחרים.

כתוב את הכותרת כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עקבו אחרינו
קבלו הודעה כשעולה פוסט חדש באתר