סקירת מערכות מוקדמת

סקירת מערכות מוקדמת
סקירת מערכות מוקדמת

מהי בדיקת סקירת מערכות מוקדמת?

סקירת מערכות מוקדמת היא בדיקה שנעשית על ידי אולטרה סאונד, ומטרתה לסקור את איברי העובר ולאבחן מומים בשלב מוקדם בהריון.

מתי מתבצעת הבדיקה?

סקירה מוקדמת מתבצעת בין השבועות 14 ל 16.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה נעשית על ידי אולטרה סאונד כאשר ברוב המקרים תעשה בגישה וגינלית, אם כי לא בהכרח. במהלך הבדיקה הרופא סוקר את איברי העובר ובודק את תקינותם, וסימנים נוספים שעשויים להעיד על בעיות אפשריות. משך הבדיקה כ-30 דקות.

מטרת הבדיקה

חלק גדול מאיברי העובר ממשיכים להתפתח לאורך ההריון כולו. עם זאת, המבנה האנטומי הבסיסי קיים כבר בשלב מוקדם של ההריון, דבר אשר מאפשר כבר אז גילוי מומים מולדים קשים. ממצאים מסוימים מעידים על סיכוי (סטטיסטי) למום גנטי או כרומוזומלי בעובר, דבר אותו ניתן לבדוק במידת הצורך בבדיקת המשך כמו מי שפיר.

את הממצאים המתגלים בבדיקת סקירת מערכות מוקדמת ניתן לחלק לשניים: ממצאים של מומים מולדים למשל בלב, בתעלת עמוד השידרה ובמערכת העיכול. ממצאים אחרים הם סימנים רכים.

מהם סימנים רכים בבדיקת סקירת מערכות מוקדמת

סימנים רכים הם שינויים קלים באנטומיה של העובר אשר עלולים להעיד על בעיה. סימנים רכים נפוצים הם ציסטות בחדרי מוח, מוקד אקוגני בלב, אגני כליה מוגדלים ועוד. במידה וימצאו בבדיקה סימניפ רכים, יכול להיות שהאישה תישלח ליעוץ גנטי, בדיקת אקו לב או בדיקת מי שפיר.

חשוב לדעת – לסימנים רכים שנמצאים אין כל משמעות והם לא מעידים על כך שהעובר סובל ממום כלשהו. סימנים מסוג זה הם שכיחים מאוד , ובמקרים רבים מתגלים כאזעקת שווא. רוב התינוקות אצלם מתגלים סימנים רכים נולדים תינוקות בריאים.

מחיר סקירת מערכות

בדיקת סקירת מערכות מוקדמת יכולה להתבצע באופן פרטי ואז מחירה יהיה בין מאות שקלים לאלפי, או שניתן לבצעה דרך הקופות והביטוחים המשלימים בתשלום נמוך בהרבה. יש לבדוק עם הקופה בה את מבוטחת מהו המחיר המדויק.

החוויה

כל התקופה של ההריון, בעיקר בארץ, מלווה במעברים בין בדיקות הריון שונות, וברוב המקרים גם בהרבה לחץ ודאגה. קשה לא להיות מוטרדת כאשר בכל שלב בהריון את מצפה לתשובות כלשהן הנוגעות לבריאותו של העובר. כל הבדיקות, וכל המידע והפורומים באינטרנט יכולים לצייר תמונה שחורה ומדאיגה, ולגרום לנו לשכוח שבעצם, ברוב המקרים (המוחלט) התינוקות נולדים בריאים.

בדיקת סקירת מערכות מוקדמת היא חוויה מרגשת עבור שני ההורים. אפשר לראות את העובר בצורה ברורה ולאורך זמן, לראות את כל איברי גופו, ובפעם הראשונה (ברוב המקרים) לגלות את מין העובר. מדובר בבדיקה מרגשת ומדהימה עבור שני בני הזוג. נסי להגיע אליה נטולת דאגות ואפטימית וצפויה לך חוויה בלתי נשכחת.

כתוב את הכותרת כאן

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
עקבו אחרינו
קבלו הודעה כשעולה פוסט חדש באתר